Aktualności i fakty

Już za 18 lat, w 2025 r., zacznie brakować pieniędzy na wypłaty emerytur. Plotki okazały się faktem po raz pierwszy potwierdzonym przez ZUS. Coraz mniej noworodków, coraz więcej wyjeżdżających za granicę młodych ludzi i ciągle rosnąca przeciętna długość życia okazują się zabójcze dla przyszłych emerytur. Tylko w ciągu 17 lat na Podkarpaciu prawie o 30 proc. zmniejszyła się liczba osób od 0 do 17 lat i niemal o 20 proc. zwiększyła grupa ludzi po 60. roku życia

Marcin Sławiński, dyrektor departamentu finansów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, po raz pierwszy ujawnił dane, jakie na zlecenie ZUS opracował Główny Urząd Statystyczny.(10.05.2007 Dziennik południowo-wschodniej Polski). Liczby są przerażające. Obecnie na jednego emeryta przypada czterech pracujących, w 2030 r. będzie ich już tylko dwóch, natomiast prawdziwy dramat nastąpi w 2050 r. Na 15 milionów osób pracujących będzie aż 11 milionów emerytów. Z każdym rokiem coraz bardziej wydłuża się średnia życia Polaków. Dla kobiet wynosi 79,4 lat, dla mężczyzn 70,8.

Średnia emerytura w Polsce w 2011 roku wynosiła 1500 zł brutto. Emerytura uzależniona jest od wysokości miesięcznych zarobków, które średnio w 2010 r. wyniosły ponad 3200 zł brutto (dane GUS 2010r.). W rzeczywistości zarobki w Polsce są dużo niższe niż podaje GUS, gdyż średnią zawyżają Polacy zarabiający dużo ponad przecietną krajową.

Najniższa emerytura w  2011 roku  wynosiła ponad 630 złotych brutto. Biorąc pod uwagę wszystkie fakty oraz inflację oznacza to, że 75 procent przyszłych emerytów za 20 lat będzie żyła na skraju ubóstwa, jeżeli nie podejmą kroków zabezpieczających ich przyszlość już teraz.

Przerażająca rzeczywistość emerytalna nie dotyczy wyłącznie Polski. Wiele europejskich krajów czekają podobne problemy, wliczając w to Wielką Brytanię, która znajduje się w nie lepszej sytuacji niż Polska.

Emerytura, na którą możesz liczyć  od państwa brytyjskiego po latach ciężkiej pracy, to zaledwie £423.15 miesięcznie (Basic State Pension 2009 r.). Wyższą emeryturę możemy sobie zagwarantować odkładając sami. Pytanie, ile należy odkładać ażeby wypracować sobie przyzwoitą emeryturę, zależy od wielu czynników, np. ile mamy oszczędności, czy posiadamy nieruchomości, ile zarabiamy i tym podobne. Według wiodącej angielskiej gazety “Economist”  wskazówką może być prosty wzór – nasz wiek podzielony na dwa, to procent który należałoby odkładać na poczet emerytury z naszego miesięcznego wynagrodzenia. Oczywiste jest, że czym wcześniej zaczniemy, tym mniejsze sumy musimy odkładać, lecz szansę na godną emeryturę mają wszyscy posiadający indywidualne plany emerytalne.

 

» Nowelizacja systemu emerytalnego w Polsce

Potrzebujesz fachowej pomocy?
Zadzwoń 0207 1833 604